„Traukinys nuvirstų nuo bėgių, jei nedarytų pertraukėlių.“ Laima Vaigė, Mykolo Romerio Universiteto lektorė
„Kiek mes save vertiname, jei per dieną nerandame pusvalandžio pabūti su savimi?“ Vilma Gabrieliūtė, edukologė ir žmogaus teisių aktyvistė
Ši rudenį, pirmą kartą Lietuvoje įvyks įvadinis kursas į Acem meditaciją. Kaip ir kodėl ši meditacija rado kelią į Lietuvą, kalbame su Laima ir Vilma.
Kas ta Acem ir kuo ji skiriasi nuo Lietuvoje jau pasirodžiusio dėmesingumo (ang. mindfullness) pratybų?
Laima. Norvegijoje nuo 1966 m. praktikuojama Acem meditacija daug kuo primena dėmesingumo pratybas. Kaip ir dėmesingumas, ši meditacija yra nesusijusi su religija, misticizmu ar dvasinėmis praktikomis. Nuo dėmesingumo pratybų Acem meditacija skiriasi pačia meditavimo technika, valingo susitelkimo nereikalavimu, ir, manyčiau, kaina. Kiek teko domėtis, dėmesingumo pratybų seminarai paprastai yra brangūs, o norvegų organizacijos Acem International nėra orientuota į pelną. Norvegijoje, kur kiekvienas žmogus dalyvauja vidutiniškai penkių visuomeninių organizacijų veikloje, tai visai nėra keista. Tai sutampa ir su mano pažiūromis – visuomeniškumas ir savanorystė man taip pat yra vertybės. Acem kursų dalyviai padengia tik organizacines išlaidas, tad kaina tampa prieinama kiekvienam.
Kaip atradote meditaciją?
Laima: Kažkada meditacijos mokiausi Lietuvoje ir Estijoje, daugiausia budistinėse mokyklose. Tačiau tai man ne visai tiko, kai kurie dalykai trikdė. Konkrečiau – trikdė tai, ką vadinu magišku mąstymu, kai visur bandoma įžvelgti ženklus, bendraujama su angelais, kvėpuojama pro kojas, ir panašiai. Nors meditacija gali būti naudinga savęs išblaivinimui, nuskaidrinimui, nusiraminimui, man atrodo, kad šitaip protas tik dar labiau sudrumsčiamas, žmogus įsiaudrina, tampa labai jautrus ir pažeidžiamas. Pradėjau ieškoti kažko naujo. Radau Acem meditaciją Internete, ir kartu su Vilma nutarėme pabandyti – štai jau kelis metus buvome tarptautiniuose Acem suvažiavimuose (stovyklose) Norvegijoje, ir praktikuojame šią meditaciją. Man ji patinka savo žemiškumu, paprastumu. Tarp Acem instruktorių ir moderatorių nemažai akademikų, kai kurie disertacijas parašę iš Acem meditacijos, man tai irgi labai sava. Mūsų lektoriai buvo, pavyzdžiui, kinų kalbos/literatūros profesorius, medicinos mokslų daktarės (onkologė, psichiatrė, kineziterapeutė). O šį rudenį vienas iš instruktorių Christopher Grøndahl, žinomas Norvegijoje rašytojas ir scenaristas, pasiūlė atvykti į Vilnių. Tikiuosi, kad šią meditaciją atras ir daugiau žmonių, ypač tų, kurie norėtų išbandyti, tačiau nelabai tiki magiškais potyriais. Tai tiesiog praktiškas įrankis, padedantis susidoroti su kasdieniu stresu, ir važiuoti toliau – ramiai, be trūkčiojimų. Sustojimai ir apsidairymai ne mažiau svarbūs, nei judėjimas pirmyn.
Ką Jūs asmeniškai gaunate iš Acem meditacijos?
Vilma. Visų pirma - laiką su savimi. Kai gyveni tokiu tempu, kai darbas veja darbą, kai nemažai streso ir nerimo, kartais atrodo, kad nė penkių minučių nerastum sau. Ir tiesą pasakius – ne tik kad nerastum, bet ir nesugebėtum ramiai tas kelias minutes pasėdėti! Acem meditacija padėjo man sustoti ir susimąstyti – tai kas vis dėl to yra svarbiausia? Ir jei per dieną nerandu pusvalandžio pabuvimui su savimi, tai ką tai pasako apie savęs vertinimą?
Be to, labai svarbu yra išmokti „paleisti“ dalykus. Acem meditacija skiriasi nuo kai kurių kitų meditacijų tuo, kad nereikia stengtis nieko negalvoti, o kaip tik – paleisti mintis. Leisti joms tekėti. Neužsikabinti už jų. Meditacijos metu kylančios mintys parodo, kas labiausia slegia ar neramina, padeda atpažinti savo jausmus bei tam tikra prasme leidžia juos „perdirbti.“
Galiausiai, susidorojimą su stresu ir neigiamomis emocijomis. Acem meditacija yra pagrįsta mokslu ir tyrimai parodo, kad meditacijos metu susireguliuoja kraujo spaudimas, sulėtėja kvėpavimas ir sustiprėja smegenų skleidžiamos alfa bei teta bangos. Meditacija po darbo dienos man asmeniškai– tarsi streso ir dienos įspūdžių „perdirbimo“ mechanizmas, leidžiantis su nauja energija tęsti likusį vakarą.
Iki pasimatymo įvadiniame kurse! Nepamirškite užsiregistruoti!